Zgaga – czy da się jej zapobiec?

Zgaga to przykra dolegliwość, na którą cierpią miliony ludzi na całym świecie. Jedni skarżą się na nią kilka razy w miesiącu, inni częściej, a najbardziej cierpią ci, którzy zmagają się z nią niemal codziennie. Zobaczmy zatem, czy jest jakiś sposób, by zapobiegać wystąpieniu tej dolegliwości.

Zdrowe odżywianie

Jednym z pośrednich powodów wystąpienia zgagi jest spożywanie dużych, tłustych i ciężkostrawnych posiłków. Niekorzystne jest również jedzenie posiłków bezpośrednio przed snem czy przed wysiłkiem fizycznym wymagającym np. częstego schylania się.

Mając to na uwadze widać wyraźnie, że sposobem na zmniejszenie ryzyka wystąpienia zgagi jest zmiana nawyków żywieniowych. Jeśli 2-3 duże posiłki dziennie zastąpimy 4-5 mniejszymi, to nasz żołądek będzie mniej obciążony. Warto również zamienić potrawy ciężkostrawne, na te lżejsze, łatwiejsze do strawienia.

Prawidłowa waga

Jednym z czynników, które zwiększają ryzyko wystąpienia zgagi jest nadwaga. Osobom otyłym częściej doskwiera ta dolegliwość niż osobom szczupłym. Jeśli więc chcemy zmniejszyć ryzyko wystąpienia pieczenia w przełyku, to powinniśmy dbać o to, by utrzymywać prawidłową wagę. Jeśli jednak już cierpimy na nadwagę, to czas spróbować schudnąć.

Leczenie refluksu

Kolejną przyczyną wystąpienia zgagi jest choroba refluksowa. Objawy mogą być różne, ale tym, który występuje najczęściej, jest właśnie pieczenie w gardle. Wynika ono z zarzucania treści żołądkowej z powrotem do przełyku wraz z kwasem solnym występującym w żołądku i będącym głównym sprawcą tej nieprzyjemnej dolegliwości.

Sposobem na uniknięcie zgagi wynikającej z choroby refluksowej jest leczenie refluksu. Nie chodzi tutaj jednak o doraźne stosowanie specyfików w momencie, gdy czujemy kwaśny posmak w ustach. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest regularne stosowanie leków na refluks. Zawierają one np. pantoprazol, czyli substancję blokującą enzym wytwarzający kwas żołądkowy. Pierwsze pozytywne skutki stosowania tego leku mogą być widoczne już po pierwszym zażyciu, ale pełny efekt otrzymuje się po 2-3 dniach regularnego zażywania.

Czytaj więcej na http://www.controloccontrol.pl/

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*