Zgaga – błaha dolegliwość czy poważna choroba?

leczenie

Uczucie pieczenia w przełyku, nazywane powszechnie zgagą, zna niemal każdy. Bywa ona objawem zwyczajnego przejedzenia, ale może być również objawem poważnej choroby. Jak rozpoznać, z którą sytuacją mamy do czynienia w danym przypadku?

Częstotliwość występowania

Jeśli uczucie zgagi dokucza nam tylko okresowo, a w dodatku widzimy związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy jej wystąpieniem a spożyciem zbyt obfitego posiłku, to raczej nie ma się czego objawiać. Prawdopodobnie jest ona wynikiem zbytniego obciążenia układu trawiennego i zwiększonej produkcji kwasu żołądkowego, potrzebnego do strawienia dużej ilości ciężkostrawnego pokarmu.

Jeśli natomiast uczucie pieczenia w przełyku towarzyszy nam często, nasila się po położeniu się do łóżka, schylaniu się, a nie widzimy bezpośredniego związku ze spożytym ciężkim posiłkiem, to znak, że zgaga może być objawem refluksu żołądkowego. W takiej sytuacji konieczne są badania, które pomogą lekarzowi postawić właściwą diagnozę i zaordynować odpowiednie lekarstwa na zgagę.

Więcej o tym, czym jest zgaga przeczytasz na: http://www.controloccontrol.pl/zgaga/co-to-jest-zgaga-i-jakie-sa-jej-przyczyny

Zgaga – leczenie

leczenieNiezależnie od tego, czy mamy do czynienia ze zgagą jednorazową, czy też ze spowodowaną refluksem żołądka, warto sięgnąć po leki na refluks bez recepty. Zawierają one substancje czynne np. pantoprazol, które hamują enzym odpowiedzialny za wytwarzanie kwasu żołądkowego. Dzięki ich stosowaniu żołądek nie produkuje nadmiaru kwasów, które są główną przyczyną zgagi, a tym samym zlikwiduje tę przykrą dolegliwość.

Sięgając po lekarstwo na zgagę warto jednak pamiętać, że nie jest to lek, który działa natychmiastowo. Owszem, już po pierwszej dawce można odczuć ulgę, ale efekt leczenia jest odczuwalny dopiero po 2-3 dniach regularnego stosowania.

Należy również pamiętać, że nie warto objawów refluksu bagatelizować. Nieleczony refluks może nieść poważniejsze konsekwencje, począwszy od zwężenia przełyku, przez krwawienia z układu pokarmowego, a na stanach nowotworowych skończywszy.

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*