Zabezpieczanie upraw leśnych

oslona-drzewo

Podstawowym problemem przy zakładaniu nowych upraw leśnych na terenach powycinkowych jest obumieranie sadzonek. Istnieje szereg czynników, które mają wpływ na wzrost młodych drzewek.
Pracownicy leśni sadząc nowe drzewka starają się na różnie sposoby je zabezpieczać.

Podstawą jest odpowiednio gęste zasadzanie terenu. Strategia ta pozwala zwiększyć znacząco szanse na uzyskanie docelowego zagęszczenia drzewek. Po czasie część sadzonek obumiera, a reszta w późniejszym czasie zostaje wycięta – czynność tak zwie się czyszczeniem młodnika. Inną formą zapobiegania dewastacji sadzonek jest ogradzanie terenów z młodnikami. Ma to na celu uniemożliwić wejścia na dany teren dzikiej zwierzyny, która mogłaby obgryźć lub zadeptać sadzonki.

Przed zwierzętami sadzonki i młode drzewka ochraniają także odpowiednie osłony drzew. Kolejną kwestią wspomagającą prawidłowy wzrost nowych lasów jest odpowiednie przygotowanie i dobranie terenu. Powinien on być odpowiednio uformowany w rzędach gdzie będą sadzone drzewka.

O ile większość problematycznych kwestii związanych z prawidłowym wzrostem sadzonek została już dawno rozwiązana to często nadal leśnicy borykają się z problemem niszczenia drzewek przez dzikie zwierzęta. Tworzenie ogrodzeń często jest bardzo pracochłonne i drogie. Ponadto ogrodzenia ograniczają swobodne przemieszczanie się przez zwierzęta. Tego drugi problem eliminuje osłona drzew przed zwierzętami. Nie wymaga ona użycia żadnych specjalistycznych narzędzi i jest relatywnie prosta i szybka.

Źródło: https://konarch.pl/kategoria/oslony-drzew/

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*