Troska o zdrowie psychiczne

psycholog2
Przez lata nie doceniano zdrowia psychicznego. Ta sfera życia była zresztą nierozumiana, tajemnicza, a wszelkie odstępstwa postrzegano jako magię uprawianą przez czarownice. Potem pojawiły się elektrowstrząsy i inne niezbyt trafne, za to drastyczne metody.

Na szczęście współcześnie z problemami psychologicznymi można uporać się na terapii, ewentualnie z pomocą odpowiednio dopasowanych środków farmakologicznych. Medycyna poczyniła w tym obszarze ogromne postępy, więc współczesnych ludzi można leczyć z nawet poważnych zaburzeń. Dawniej palono na stosie, teraz wystarczy często rozmowa czy mała tabletka. Nie można zaprzeczyć, że świat się zmienił.
psycholog2
Niestety nie wszystkie zachodzące na nim przemiany są tak pozytywne. Otóż z problemami psychicznymi częściej obecnie zmagają się dzieci. System edukacyjny pełen jest wad, a nowoczesny model życia nie zawsze zapewnia młodym ludziom potrzebne im oparcie. Dochodzi do tego, że powiernikiem zamiast rodziców staje się psycholog dziecięcy. Nie ulega wątpliwości, że w niektórych wypadkach jego pomoc jest bardzo ważna.
Niemniej jednak najmłodsi w pierwszej kolejności chcą być wysłuchani przez rodziców. I przez nich zauważani. O swoje zdrowie psychiczne powinni martwić się także dorośli. Praca i mnóstwo obowiązków generują stres, dodatkowo podsycany w wielu przypadkach przez nieudany związek i puste życie rodzinne. Jeżeli zaniedbania trwają latami, psycholog może nie wystarczyć. Wymagany będzie natomiast psychiatra. Lepiej unikać takiego scenariusza.

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*