Systemy kontroli dostępu oraz systemy przeciwpożarowe

alarm-959592_1280

W ostatnim czasie bardzo często słyszy się o systemach przeciwpożarowym, jak i również o systemie kontroli dostępu. Jak sama nazwa wskazuje, system przeciwpożarowy jest układem, który chroni nas przed pożarem. Jednak czym są systemy kontroli dostępu?


Zanim dokładnie poznamy, czym jest system kontroli dostępu, powinniśmy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie czym jest rzeczywiście sama kontrola dostępu?

Warto wiedzieć, iż kontrola dostępu nie jest niczym innym jak systemem, który polega na instalacji właściwych urządzeń lub też odpowiedniego oprogramowania, które służą do identyfikacji przedmiotu. W tym celu często również wdraża się specjalne procedury organizacyjne. Na tym właśnie opiera się cały system kontroli dostępu. Jednak nasuwa się pytanie, jakie mogą być sposoby identyfikacji?
fingerprint-979598_1280
Przede wszystkim należy mieć świadomość, iż sposobów identyfikacji może być bardzo wiele. Mogą to być przykładowo kody numeryczne lub też kody alfanumeryczne. Są to tak zwane metody identyfikacji, które posiadają niski stopień zabezpieczeń. Jednak również możemy wyróżnić średni stopień zabezpieczeń. Jest to między innymi karta chipowa oraz karta magnetyczna, jak i również karta zbliżeniowa lub model karty posiadający specjalny kod kreskowy. Jednak aby nasz system był trudny do rozszyfrowania, powinniśmy zdecydować się na zaawansowane zabezpieczenia. Wysoki stopień zabezpieczeń to między innymi metoda identyfikacji na podstawie odcisków palców lub też na podstawie geometrii dłoni. Do tej grupy możemy zaliczyć również skan tęczówki oka lub też siatkówki oka. Bardzo wiele urządzeń identyfikacyjnych również nagrywa głos, aby skanować jego tembr.

Dzięki tego typu systemom nasze mienie jest przede wszystkim chronione. Jednak jest to również bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ przykładowo aby otworzyć wiele drzwi, potrzebujemy tylko i wyłącznie posiadać jedną kartę, a nie cały pęk kluczy.

Kolejnymi bardzo popularnymi systemami są systemy przeciwpożarowe. Jak już wcześniej wspomniano, ich głównym zadaniem jest ochrona przed ogniem ludzi oraz mienia. Warto pamiętać, iż możemy podzielić wspomniane systemy ze względu na rodzaj środka gaśniczego, jaki posiadają. Jeżeli chcemy dowiedzieć się więcej na ich temat, warto wpisać w wyszukiwarkę internetową hasło „czym są systemy przeciwpożarowe?”.

Coraz więcej osób decyduje się na wdrożenie innowacyjnych rozwiązań w swoim domu. Są to między innymi systemy przeciwpożarowe, jak i również specjalne systemy kontroli dostępu.

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*