W jaki sposób chronić drzewa przed uszkodzeniem?

ochrona-drzew

W miastach drzewa stały się bardzo cennym elementem krajobrazu, który pełni również funkcje ekologiczne. Oczyszczanie powietrza i dostarczanie tlenu do atmosfery to obok względów estetycznych najważniejsze przesłanki dla zalesiania miast. Niestety, ale w miastach drzewa często poddawane są działaniom wielu zwierząt, które to szczególnie przy roślinach młodych lub drzewach owocowych doprowadzić mogą do powstania bardzo poważnych strat. Warto więc wiedzieć, jak wyglądać winna osłona na drzewa i jakiego rodzaju materiały najlepiej jest stosować, aby w pełni zabezpieczyć drzewo przed zniszczeniem.

Co najczęściej niszczy drzewa?

Jeśli chodzi o podstawowe źródła niszczenia drzew, to bezwzględnie trzeba wskazać tutaj przede wszystkim na aktywność zwierząt oraz działanie licznych czynników chemicznych zawartych w atmosferze. Istnieje wiele zwierząt, które bardzo chętnie uszkadzają drzewa, tworząc w nich swoje norki dla zamieszkania lub też zwyczajnie markując drzewa z użyciem moczu, co wpływa na kondycję kory oraz systemu korzeniowego drzewa. Optymalne zabezpieczenie – również przed aktami wandalizmu stanowić na pewno może specjalna osłona. Najczęściej elementy te otaczają ściśle drewno i stanowią podstawowe narzędzie zabezpieczenie drzewa przed różnymi czynnikami szkodliwymi. Najczęściej osłony na drzewa wykonane są z metalu – np. z żeliwa lub stali odpowiednio zabezpieczonej. Najważniejsze w tych osłonach jest zabezpieczenie materiału przed wpływem zanieczyszczeń z powietrza, niskich i wysokich temperatur oraz promieniowania słonecznego, głównie promieni UV.

Jak zabezpieczać roślinność?

Istnieje wiele sposobów, aby chronić drzewa w miastach przed aktywnością fauny. Trzeba przede wszystkim zastosować specjalistyczne klatki oraz inne elementy metalowe. Taka osłona drzew przed zwierzętami często potrafi zatrzymać również wandali, którzy koniecznie muszą coś zniszczyć i pozostawić po sobie niechlubny ślad. Tak więc istnieje wiele technik zabezpieczania i warto rozważyć przy zagrożeniu drzew optymalną formę ochrony.

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*