Przemęczenie u dzieci – jak im pomóc?

Novembertag

Wielu rodziców zauważa, że ich dzieci szybko się męczą, są znużone i nie mają ochoty na żadną aktywność. Objawy takie szczególnie często zauważamy w okresie jesienno-zimowym, gdy krótki dzień dodatkowo nie nastraja zbyt optymistycznie. Jak sobie w takiej sytuacji radzić?

Odpowiedni odpoczynek

Gdy zauważymy wspomniane wyżej objawy u swojego dziecka powinniśmy się przede wszystkim zastanowić, czy nasze dziecko nie ma zbyt mało czasu na odpoczynek. Być może ma za dużo zajęć dodatkowych, za mało czasu na normalną zabawę i śpi zbyt krótko. Może to czas na rezygnację z jakiejś dodatkowej aktywności? Czas uzyskany dzięki temu dziecko będzie mogło przeznaczyć na zabawę, podczas której odpocznie. Warto również zastanowić się, czy nie byłoby dobrze, gdyby dziecko chodziło nieco wcześniej spać. Nawet pół godziny więcej snu może znacząco wpłynąć na poziom energii w ciągu dnia.

Wapń-znaczenie-dla-człowiekaZdrowe jedzenie

Nic tak nie poprawia naszego stanu zdrowia jak zbilansowana i zróżnicowana dieta. To właśnie dzięki niej możemy dostarczyć organizmowi dziecka tak ważnych witamin, które wpływają na jego prawidłowe funkcjonowanie. Jeśli dieta jest uboga, a dziecko ma objawy przemęczenia, to warto również sięgnąć po witaminy w syropie (np. http://www.sanostol.pl/produkty/multi-sanostol), które wspomogą proces uzupełniania niedoborów.

Aktywność fizyczna

Odpowiednia dawka codziennego ruchu bardzo poprawia samopoczucie i dodaje energii. W trakcie ćwiczeń wydzielają się bowiem endorfiny – hormony szczęścia, które pozytywnie wpływają na nastrój i zwiększają chęć do działania. Walcząc z przemęczeniem u dziecka zadbajmy więc o odpowiednią dawkę ruchu, ale niezbyt męczącego, by nie przesadzić i nie spowodować jeszcze większego zmęczenia.

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*