Przekładnie i ogrom ich zastosowań

1

Czym jest przekładnia? To pytanie może się pojawić w głowie każdego, nawet osoby, która z przekładniami ma do czynienia na co dzień. Dlaczego tak jest? Powód jest prosty, każdy choć raz spotkał się z tym mechanizmem, co wynika z powszechności jego użycia.
Zacząć jednak wypada od wytłumaczenia czym są przekładnie. Termin ten jest znany doskonale różnego rodzaju technikom, mechanikom, inżynierom. Przekładnia jest to mechanizm lub system mechanizmów, który przenosi ruch z elementów czynnych na bierne. W czasie pracy przekładni zmieniają się właściwości ruchu jak siła czy prędkość. Zmiana może nastąpić także w zakresie rodzaju ruchu, choć najczęściej stosuje się przekładnie zamieniające ruch obrotowy na ruch obrotowy. Takim mechanizmem jest znana nawet dzieciom, choć nie pod fachową nazwą, przekładnia zębata.

Powszechność zastosowania przekładni wynika z ich użyteczności, wielorakości funkcji i rodzajów. Stosuje się bowiem bardzo wiele odmian tego mechanizmu. Pierwszym elementem różniącym są zjawiska fizyczne, na których opiera się ich działanie. Występują przekładnie mechaniczne, których reprezentantką jest wcześniej wspomniana przekładnia zębata oraz jej odmiany jak przekładnia planetarna i przekładnia kątowa. Szeroko użytkuje się także przekładnie hydrauliczne i elektryczne.

Przekładnie zębate to najczęściej stosowany w budowie maszyn rodzaj przekładni. Ich użyteczność oddaje zakres ich wykorzystania – od niewielkich mechanizmów zegarków, poprzez urządzenia w warsztatach samochodowych, do olbrzymich maszyn przemysłowych. Działanie przekładni zębatych opiera się o przenoszenie napędu za pomocą zazębiających się kół zębatych. Poprzez różnicowanie kształtu, ułożenia oraz liczby tych kół uzyskuje się inne odmiany przekładni zębatych, które służą następnie do różnych zastosowań. Wcześniej wspomniana przekładnia planetarna i przekładnia kątowa są właśnie jednymi z takich odmian. Oprócz nich występują także takie rodzaje jak przekładnia ślimakowa czy hipoidalna. Przekładnie zębate charakteryzują się niskimi kosztami wykonania, równomiernością pracy i wysoką sprawnością.

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*