Pojemniki i europalety plastikowe

eupal2

Produkty z tworzyw sztucznych stanowią dziś dominujący rodzaj pojemników dla większości gałęzi przemysłu. Rozwój technologii tworzyw i coraz to nowe ich odmiany o różnych właściwościach, dostarczane przez przemysł chemiczny, pozwalają stosować opakowania z plastiku także tam, gdzie do niedawna było to niemożliwe.

Pojemniki plastikowe stanowią dziś ogromną grupę produktów o różnej pojemności, wytrzymałości i zastosowaniu. Od gospodarstw domowych poprzez budownictwo a skończywszy na niektórych rodzajach kontenerów przemysłowych. Kosze na śmieci, kastry budowlane, kompostowniki, beczki na różne substancje, pojemniki na żywność to tylko niektóre popularne przykłady zastosowania. W porównaniu do drewnianych czy metalowych górują nie tylko tańszym kosztem wykonania ale i wygodą użytkowania, gdyż są znacznie lżejsze.

eupal

Dzisiejsze technologie pozwalają dostarczyć tworzyw o właściwościach wytrzymałościowych porównywalnych z tradycyjnymi. Pod względem reaktywności z przechowywanymi substancjami są na ogół obojętne, co nie zawsze można powiedzieć o metalu czy drewnie. Nie ulegają korozji ani rozkładowi pod wpływem wody. Plastikowe pojemniki magazynowe doskonale sprawdzają się w warsztatach i składnicach. Łatwe w organizacji, pozwalają się najczęściej łączyć i montować na specjalnych plastikowych ściankach. Estetyczne w wykonaniu, różnokolorowe pojemniki sprawdzają się praktycznie wszędzie.

Europalety plastikowe to produkty względnie nowe. W przyszłości zapewne wyprą tradycyjne drewniane. Główną ich zaletą jest higieniczność i odporność na warunki atmosferyczne. Pozwalają na bezproblemowe mycie inaczej niż drewno. Rozlanie substancji czy też wysypanie proszku nie będzie tu najmniejszym problemem. Nie wpłynie też jakkolwiek na żywotność materiału, która jest kilkakrotnie dłuższa. Podobnie jak w przypadku pojemników, plastikowe europalety są o wiele lżejsze niż drewniane. Ma to niebagatelne znaczenie przy transporcie materiałów. Pozwalają przy tym przenosić porównywalne obciążenia. Chociaż jednorazowy koszt zakupu palety plastikowej jest wyższy niż drewnianej, zwraca się z nawiązką za sprawą długotrwałej eksploatacji.

eupal2

Wszystkie wymienione produkty plastikowe mają jeszcze jedną zaletę – podlegają recyklingowi. W przypadku uszkodzenia można je bezproblemowo przetworzyć, nie zalegają więc jako odpady. Pojemniki i europalety z plastiku to użyteczne i praktyczne rozwiązania.

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*