Parki i ogrody wolne od wandalizmu – kroki podjęte przeciwko wandalom!

parki-ogrody-wolne-od-wandalizmu

Zjawisko wandalizmu wciąż jest bardzo powszechne w Polsce. W ostatnich latach akty wandalizmu mają charakter politycznych lub ideowych manifestów – często staje się także elementem promocji w social media lub na platformie YouTube. Niezależnie od przesłanek i celów – wandalizm to wandalizm. Miasta, osiedla mieszkaniowe, wspólnoty oraz zarządcy terenów zielonych starają się skutecznie walczyć z wandalizmem.

Jakie narzędzia zastosowano przeciwko wandalom?

Przede wszystkim zwiększono obstawę patroli pieszych, które poruszają się po okolicach, gdzie powszechnie występują akty wandalizmu. Do tego postarano się instalować monitoring na osiedlach, w parkach, na skwerach oraz wszędzie tam, gdzie istnieje groźba dewastacji mienia publicznego lub prywatnego. Szczególnie monitorowane są miejsca schadzek, w których to głównie młodzi ludzie spożywają alkohol i spędzają czas wolny.

 

Niemniej jednak nie zawsze patrol lub monitoring jest w stanie przeciwdziałać wandalizmowi – zwłaszcza, gdy sprawcy są zamaskowani lub też są w miejscu, gdzie nie istnieje nadzór. W takich momentach w grę wchodzi jedynie prewencja pierwotna takich zdarzeń.

 

Infrastruktura idealna do przestrzeni miejskiej

Aktom wandalizmu podlegały często stoły metalowe, które były wywracane, niszczone, zamalowywane oraz ogólnie dewastowane – głównie tyczyło się to blatów, które były miejscem wątpliwej estetycznie ekspresji twórczej entuzjastów ulicznej i karczmarskiej sztuki – często okraszonej wyrafinowanymi epitetami.

Obecnie dostępne elementy infrastruktury miejskiej takie jak ławki, huśtawki, siedziska, stoły miejskie są zabezpieczane przed wandalami. Po pierwsze: pokrywane są powłokami, z których zmyć można z łatwością graffiti. Po drugie – są one przymocowane, a nawet przy betonowane do fundamentu w gruncie. Oprócz tego wykonywane są w niemożliwych do zarysowania lub rozłupania elementów, co znacząco wydłuża żywotność infrastruktury miejskiej – nawet na obszarach o szczególnym natężeniu ulicznej patologii. Monolityczna struktura stołów i ławek również chroni je przed dewastacją.

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*