Oleje dla maszyn i urządzeń przemysłowych

olej do przemyslu

Nowoczesna gospodarka smarownicza opiera się na wykorzystywaniu najlepszej jakości komponentów, które są przyjazne dla środowiska. Oleje dla przemysłu muszą zatem spełniać przede wszystkim postulat ekologiczności. Oleje tego typu znajdują zastosowanie w silnikach maszyn i pojazdów pracujących w różnych branżach.

Jaki olej wybrać?

Rynek producentów olejów i smarów jest bogaty. Wśród podmiotów oferujących swe usługi w tym zakresie można wymienić m.in. takich potentatów rafineryjnych, jak: Orlen, Lotos, Statoil, czy Shell. Wybór odpowiedniego oleju jest uwarunkowany specyfiką branży oraz naszymi potrzebami. Oleje przemysłowe dzielą się na różne rodzaje w zależności od ich przeznaczenia – więcej w tym temacie dowiesz się na http://onico-oil.pl/

Rodzaje olejów

Wśród szerokiej gamy olejów przemysłowych wyróżniamy oleje: grzewcze, hydrauliczne, przekładniowe, sprężarkowe, turbinowe, obiegowe i maszynowe. Oleje grzewcze znajdują zastosowanie w instalacjach przemysłowych znajdujących się np. w kotłowniach. Muszą się odznaczać bardzo wysoką temperaturą zapłonu. Oleje hydrauliczne, jak sama nazwa wskazuje, usprawniają układy hydrauliczne. Przykładami wykorzystania tego typu olejów są siłowniki hydrauliczne lub układy hamulcowe. Olej przekładniowy świetnie sprawdzi się w samochodzie, gdyż chroni przed nadmiernym obciążeniem elementów skrzyni biegów. Olej sprężarkowy z kolei służy do umożliwiania pracy sprężarek różnego typu (zarówno śrubowych, jak i łopatkowych, czy tłokowych). Oleje turbinowe chłodzą natomiast łożyska turbin wodnych, parowych i gazowych. Zadaniem olejów obiegowych i maszynowych, którymi smarujemy łożyska i przekładnie, jest usprawnianie pracy maszyn oraz urządzeń. Wykorzystywane są np. w trakcjach kolejowych, czy wyciągach narciarskich.

Znaczenie dla przemysłu

Oleje i smary odgrywają, zarówno w przemyśle ciężkim, jak i lekkim, kluczową rolę. To one pozwalają na prawidłowe funkcjonowanie pojazdów, maszyn i wszelkich konstrukcji przemysłowych. Współczesne oleje są niezawodne, kompatybilne z urządzeniami w skrajnie niskich i skrajnie wysokich temperaturach. Niektóre z nich mają też dodatkowe atuty, jak np. działanie antykorozyjne.

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*