Odżywki czy wspomagacze.

6969370252_0cf1cbf178_k

Uprawiając sport już tak na poważnie, każdy chce osiągnąć jakieś sukcesy. Nie zawsze wystarczy długotrwały trening i odpowiednia dieta, ważnym warunkiem jest też doskonały sprzęt. Kiedy uprawia się kolarstwo, dużo trenuje się na rowerze stacjonarnym zimą i na rowerze latem na świeżym powietrzu .

Przy wyczynowym sporcie, baton białkowy (http://tanie-odzywki.pl/6-batony-i-napoje) to już raczej nie wystarczająca odżywka – odbudowująca zużytą energię. Często sportowcy sięgają po odżywki, a kolarze po specjalne odżywki dla kolarzy. Nie są to jakieś dopalacze czy wspomagacze uzależniające, ale odżywki, które pomagają sportowcom trzymać formę i uprawiać wyczynowo sport. Kolarstwo kwalifikuje się jako sport wydolnościowo-wytrzymałościowy, w związku z tym kolarze potrzebują używać odżywek, które odbudowują utraconą energię. Dlatego też odżywki dla takich sportowców, podzielono na:

  • stymulację i adaptację przed wysiłkową,(betaalanina, rzeńszeń, L-karnityna),
  • wspomaganie możliwości wysiłkowych w trakcie treningu (węglowodany)
  • regeneracja powysiłkowa (aminokwasy egzogenne, witaminy, minerały).

Odżywki są w formie tabletek, napojów energetyzujących, proszków do rozpuszczania, wybór zależy od osoby uprawiającej sport.

hym4

Wszystkie zalecane suplementy powinny być brane przy doradztwie trenera – dietetyka lub lekarza.
Uprawiając sport, nie znaczy to , że przyjmujemy wszystko jak leci, wszystko powinno być dopasowane do naszych potrzeb i nie powinno być ujemne i szkodliwe dla naszego zdrowia. Na rynku istnieją także boostery testosteronu, są to odżywki dodające testosteron, zrozumiałe chyba, że nie dla kobiet. Takie odżywki podnoszą facetom libido, przyspieszają, przy odpowiednich ćwiczeniach, powstawanie masy mięśniowej, zwiększają parametry siłowe i przyśpieszają regenerację, po żmudnym treningu.

Oczywiste jest, że te wspomagacze nie są dla rowerzystów – boostery testosteronu to raczej odżywki dla mężczyzn ćwiczących na siłowni, którzy budując sylwetkę, budują również swoje wspomniane już libido. Białko, węglowodany, witaminy to już dzisiaj nie jedyne wspomagacze używane przez sportowców. Już nie wystarczy zjeść obiad pełen białka czy węglowodanów, ale trzeba niestety napakować się całą masą odżywek, które odbudują utraconą energię i wspomogą nas w ciężkich treningach.

13899780126_ff270af67f_o

Rodzi się pytanie. Czy warto jest pakować w siebie chemię w imię dobrych wyników w sporcie? To już indywidualna odpowiedź każdego sportowca, ważne jednak jest aby to wszystko, czyli i sport, uprawianie jego i odżywki i suplementy, nie zmieniły nas nie do poznania.

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*