Nawożenie trawników i roślin

trawa

Jak odpowiednio nawozić wyhodowany przez nas trawnik czy rośliny, to pytanie, które bez wątpienia zadaje sobie bardzo dużo osób. Postaram się przybliżyć cały ten proces, bowiem jest on bardzo żmudny. Najlepiej co 3 do 5 dni kosić w zależności od rodzaju trawnika. Ważna jest także pogoda i gleba. Nawozy do roślin muszą być zawsze starannie dobrane. Trawa z reguły posiada bardzo duże potrzeby nawozowe, i im częściej jest koszona, tym mocniej musi być nawożona.

Trawa posiada największe zapotrzebowanie na azot. W takim wypadku możemy zastosować mocznik, saletrę amonową, amofoskę lub saletrzak. Do tego trawa potrzebuje także fosforu i potasu. Plagron oraz biobizz sprawdzą się więc idealnie. Nawożenie potasowo-fosforowe najlepiej dokonać nawozem, wykonujemy je albo wczesną wiosną lub jesienią. Pierwiastki, które wymieniłem są niezbędne do krzewienia się darni oraz decydują o mrozoodporności całego trawnika. Szczególnie ważny dla nich jest potas. Co 2-3 lata gdy nastanie już okres pozawegetacyjny, należy pamiętać o wapnowaniu trawnika. Średnia zawartość wapnia w glebie pozwala utrzymać bardzo stały odczyn gleby i powinien się on mieścić w granicach od 5,6 do 6,5 pH.

Natomiast w okresie wiosenno-letnim możemy użyć gotowych mieszanek nawozowych do trawników. Stosujemy je i to jest bardzo ważne według zaleceń na opakowaniu, zwykle 3-4 razy w sezonie. Pierwszy raz robimy to wiosną, gdy rozpoczyna się wegetacja, czego na przykład oznaką może być pojawienie się pierwszych liści na drzewach. Ostatnie nawożenie należy wykonać nie później niż do końca lipca.

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*