Magazynowanie butanu – BHP stacji paliw

magazynowanie-butanu

Magazynowanie gazu płynnego na stacjach paliw musi przebiegać przy zastosowaniu najwyższych norm jakości i bezpieczeństwa. Nie można dopuścić do montowania cystern zrobionych z niskiej jakości stali. Wszelkie pojemniki muszą zawierać odpowiednią informację na temat rodzaju i maksymalnej objętości przechowywanego gazu płynnego. Przy każdej cysternie czy butli, bezwzględnie musi znaleźć się tablica z BHP. Tego wymagają aktualne przepisy ustanowione przez legalnie wybrany w ostatnich wyborach rząd.

Nie należy zapominać o odpowiedniej odległości od dystrybutorów z paliwem płynnym typu 95, 98, czy ON. W przeszłości dochodziło już do eksplozji spowodowanych nagrzaniem się pojemników na gaz przez pożar stacji benzynowej. Zachowanie odstępu to obowiązek każdego właściciela stacji.

Plan szkolenia pracowników stacji musi obejmować magazynowanie butanu. Butan to bardzo niebezpieczny gaz. Jest bezbarwny i bezwonny. Na szczęście dzięki dodaniu odpowiedniej ilość aromatycznych związków chemicznych, każdy wyciek jest łatwy do stwierdzenia. Oprócz czujności pracowników, w niedalekiej odległości od butli z gazem powinno się zamontować certyfikowane czujniki reagujące alarmem dźwiękowym o wysokiej częstotliwości na nawet malutkie cząstki ulatniającego się butanu. Każde urządzenie, od czasu do czasu, powinno przechodzić testy sprawdzające poprawne działanie. Nie można dopuścić, by choć jedno nie działało poprawnie. Tyczy się to też pracowników. Trzeba zapewnić im spotkania doszkalające. Wybranie dobre BHPowca leży na barkach pracodawcy.

Jeśli dojdzie już do wycieku gazu, należy bezzwłocznie nakaz opuszczenie terenu zagrożonego wybuchem przez personel stacji, jej klientów oraz osób postronnych. W następnej kolejności powiadomić policję, pogotowie, pogotowie gazowe oraz strażaków o pojawieniu się niebezpieczeństwa dla zdrowia i życia ludzi.

Źródło informacji – Onico-gas.pl magazynowanie gazu płynnego

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*