Jak usunąć z jamy nosowej zanieczyszczenia oraz alergeny

Katar, inaczej mówiąc nieżyt nosa, to zapalenie błony śluzowej nosa, które daje niekomfortowe objawy, takie jak wyciek wydzieliny z nosa, zatkany nos, ból głowy, kichanie. Można wyróżnić katar alergiczny, wirusowy i bakteryjny. Nie musimy się męczyć i czekać aż katar sam przejdzie, warto wypróbować proste domowe sposoby oraz używać udrażniających preparatów na katar z apteki.

  1. Inhalacja

in1

Pierwszym sposobem jest wykonanie inhalacji, która wpływa korzystnie na górne i dolne drogi oddechowe, zwilżając je i zwalczając stany bakteryjne. Aby skutecznie udrożnić nos należy usiąść nad garnkiem z gorącą wodą, z głową pod ręcznikiem. Wystarczy wdychać parę wodną przez kilka minut. Można również dodać do wody herbatę ziołową lub miętę. Tzw. „parówka” nie jest zalecana dla osób z pękającymi naczynkami.

  1. Spray do nosa do codziennej higieny

ns4O higienę jamy nosowej nie należy dbać jedynie w przypadku podrażnienia śluzówki nosa. Warto profilaktycznie na co dzień używać preparatu do higieny nosa, szczególnie jeżeli często przebywamy w klimatyzowanych pomieszczeniach o małej wilgotności. Gdy dotknęło nas przeziębienie lub alergia spray do nosa jest chyba najprostszym i najbardziej skutecznym rozwiązaniem. Preparaty dostępne w aptece pozwalają szybko usunąć z nosa zanieczyszczenia i alergeny, które są przyczyną infekcji i alergii. Rinozine Aqua spray do nosa jest jednym z nich. Zawiera bardzo dobre połączenie składników udrażniających i nawilżających nos, m.in. sól morską, minerały, kwas hialuronowy i wyciąg z aloesu. Warto korzystać tylko ze sprawdzonych, naturalnych produktów, a unikać tych z zawartością oksymetazoliny lub ksylometazoliny. Przeważnie przynoszą ulgę tylko na kilka godzin i nie są polecane dzieciom.

  1. Ciepłe kompresy

W przypadku niedrożnego nosa ulgę przyniosą gorące kompresy położone na czoło i nos. Gdy katar jest gęsty, nie spływa, a my czujemy się „zatkani” warto rozgrzewać okolice zatok. Do tego celu można użyć małego ręcznika lub kawałka materiału. Dobrym pomysłem będzie wykonanie kompresu z imbiru. Wystarczy pokroić jego korzeń w plasterki i gotować pod przykryciem na niewielkim ogniu przez 15-20 minut. Następnie należy delikatnie ostudzić wywar, żeby nie był za gorący, namoczyć ręcznik i trzymać go na czole przez około 15 minut. Zamiast ręcznika, czy innego materiału można kupić w aptece profesjonalne okłady żelowe. Aby uzyskać ciepły kompres należy zanurzyć go w wodzie o temperaturze do 70 stopni C.

Artykuł powstał przy współpracy z

rinozine log

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*