Dlaczego warto zadbać o olej?

wymiana-oleju-w-samochodzie

Najczęściej wymieniany, stale dolewany i czasami tworzący rozległe plamy na polskich drogach – olej silnikowy będzie tym razem bohaterem artykułu. Cichy bohater, nie wymagający wielkiej uwagi, za to odgrywający olbrzymią rolę we właściwej pracy, konserwacji i ochronie silnika. Zastanówmy się, dlaczego jest on taki ważny i dlaczego tak istotne jest jego uzupełnianie i co jakiś czas – kompletna wymiana.

Po co w ogóle olej w samochodzie?

Każdy, kto trochę liznął mechaniki powinien wiedzieć, że żaden autoserwis nie wymienia oleju wyłącznie ze względu na zalecenia producenta. Wymiana oleju jest bardzo istotna z przyczyn ochrony silnika, ograniczania tarcia, wpływu wysokich temperatur oraz zabezpieczenia silnika przed rdzą oraz innymi utlenionymi związkami chemicznymi. Olej w układach mechanicznych robi jedną podstawową rzecz – ogranicza tarcie. Począwszy od prymitywnego smaru do łańcuchów w rowerach, kończąc na układach precyzyjnego dozowania oleju w silnikach lotniczych rola tej substancji się nie zmieniła. W dobie silników dwusuwowych powszechne było mieszanie oleju z benzyną, co w zasadzie eliminowało potrzebę posiadania zbiornika na olej oraz regularnej kontroli jego poziomu.

Jak jest teraz?

W dobie silników czterosuwowych, przy ochronie środowiska i żyłowaniu osiągów samochodów doszło do tego, iż olej stanowi drugi najważniejszy płyn eksploatacyjny w pojeździe samochodowym. W przypadku, gdy warsztat samochodowy nie był odwiedzany przez długo, a olej stracił swoje właściwości, to należy się bezwzględnie liczyć z ryzykiem zatarcia silnika, a więc kontaktu metalowych powierzchni, ich uszkodzenia lub spieczenia ze sobą. Olej dodatkowo chroni silnik przed utlenianiem, rdzewieniem oraz oddziaływaniem wody, która w niewielkich ilościach znajdować się może w mieszankach paliwowych.

Kiedy wymieniać olej?

Każdy dobry mechanik w warsztacie samochodowym cechy zużytego oleju rozpozna z oddali. Szczególnie zwracać uwagę powinien długi okres od ostatniej wymiany, głośna praca silnika, spadki mocy, wzrosty temperatury silnika lub regularne zagotowywanie chłodnicy – w tym przypadku warto rozkręcić dno miski olejowej i przyjrzeć się, jak wygląda sytuacja z olejem.

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*