Diagnoza: nowotwór piersi

breast-cancer

Jedną z chorób, która nie od początku daje o sobie znać, jest rak piersi. Objawy, jakie można zauważyć, to przede wszystkim zmiana kształtu piersi i wyglądu skóry, powiększenie węzłów chłonnych pod pachami, wyciek z sutków lub owrzodzenia. Jednak nowotwór piersi jest najczęściej rozpoznawany „przez przypadek”, podczas samobadania piersi.

Wszelkie zmiany w piersiach, a szczególnie guzki, należy zdiagnozować u ginekologa. Najprawdopodobniej zaleci on wykonanie bezbolesnego badania, czyli USG piersi lub mammografii. Jeżeli wyniki będą na to wskazywały, to kolejnym krokiem diagnostycznym jest pobranie komórek z badanego guza i zbadanie ich pod kątem raka. Dopiero w tym momencie można postawić ostateczną diagnozę.
Po otrzymaniu wyników histopatologicznych, lekarz proponuje konkretne leczenie. Najczęściej konieczne jest wykonanie operacji, choć w lekkich przypadkach można wyleczyć nowotwór piersi w sposób mniej inwazyjny – np. hormonalnymi zastrzykami.

Chirurgiczne usunięcie nowotworu piersi

Rak piersi, który kwalifikuje się do usunięcia chirurgicznego, w najłagodniejszych wypadkach jest usuwany włącznie z niewielkim fragmentem zdrowej tkanki. W niektórych przypadkach konieczne jest usunięcie całej piersi oraz węzłów chłonnych. Po operacji bardzo często wykonuje się naświetlania lub chemioterapię. Dodatkowo podaje się leki przeciwbólowe, dostosowane do stopnia natężenia bólu.

Jak zapobiegać?

Nowotwór piersi jest chorobą w pewnym stopniu dziedziczną. Przyjmuje się, że jeśli w bliskiej rodzinie wystąpił nowotwór, to ryzyko zachorowania wynosi nawet 5%. U osób starszych, ryzyko dodatkowo rośnie. Sprzyjają temu też czynniki hormonalne, jak wczesne wystąpienie pierwszej miesiączki lub wczesna menopauza.
Niestety nie ma skutecznej metody zapobiegania chorobie. Można wykonać badania genetyczne, które dokładnie określą prawdopodobieństwo zachorowania. Jednak najważniejsza jest profilaktyka, a konkretniej comiesięczne wykonywanie samobadania piersi i sukcesywne odwiedzanie lekarza ginekologa.

więcej na: http://bolprzebijajacy.pl/strona-glowna-pacjenta/choroba-nowotworowa/rak-piersi/

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*