Diagnostyka pojazdów samochodowych w praktyce

diagnostyka-pojazdow

Współczesna diagnostyka pojazdów samochodowych na terenie Polski ma na celu wyeliminowanie pojazdów, które są niesprawne i swoim stanem technicznym mogą zagrażać bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Podstawowymi przepisami regulującymi konieczność realizacji badań okresowych pojazdów są między innymi Rozporządzenia Ministra Transportu oraz Kodeks Wykroczeń. Każdy pojazd samochodowy, motocykl oraz inne pojazdy ujęte w powyższych aktach prawnych.

W jaki sposób realizowane są przeglądy rejestracyjne?

Na podstawie przepisów ogólnych, każdy pojazd przed pierwszą rejestracją w kraju uzyskać musi pozytywny wynik badania technicznego. Chodzi tutaj o możliwość dopuszczenia samochodu do ruchu lądowego na terenie Polski. Badania obejmują szczególnie samochody pochodzące zza granicy, dla których jest to pierwsza rejestracja w kraju, i które to często mogą być zaadaptowane do zagranicznych warunków drogowych. W tej konkretnej sytuacji warto rozpatrzeć szczególnie samochody pochodzące z Wysp Brytyjskich, gdzie to raz, że mamy do czynienia z ruchem lewostronnym, dwa – istnieją przystosowania samochodu do tego ruchu, które mogą być niekompatybilne z wymogami rejestracyjnymi dla samochodów poruszających się w Polsce.

Komputerowa diagnostyka pojazdów odbywa się najczęściej w certyfikowanych i wpisanych na listę wojewody oraz Ministerstwa Transportu właściwe Stacje Kontroli Pojazdów. SKO realizują podstawowe badania diagnostyczne, jak i przeglądy rejestracyjne z dopuszczeniem pojazdu do ruchu i stosowną adnotacją w dowodzie rejestracyjnym pojazdu samochodowego.

W jaki sposób odbywają się przeglądy?

Przeglądy rejestracyjne pojazdów samochodowych oceniają stan ogólny pojazdu, karoserię, hamulce, światła, szyby oraz układ napędowy – zwracając szczególnie uwagę na wycieki płynów eksploatacyjnych oraz emisję spalin i hałas. Ma to na celu nie tylko zapewnienie bezpieczeństwa poruszania się samochodu, ale i ochronę środowiska poprzez prewencję powstawania zanieczyszczeń.

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*