Do czego służą przekładnie?

przekładnie

Dziś sprawdzimy czym są przekładnie i do czego służą. Dowiemy się również do czego są wykorzystywane w przemyśle. Tak więc gdy pracujemy w hali produkcyjnej mamy przed sobą mnóstwo różnych maszyn.

Niektóre mają silniki zintegrowane wewnątrz, inne posiadają silnik napędzający widoczny jako osobne urządzenie, które znajduje się obok maszyny. Widzimy wtedy, że zanim napęd z wału silnika trafi bezpośrednio do części pracujących maszyny, przechodzi on przez przekładnię.

W jakim celu się ją stosuje? Otóż silnik posiada pewną stałą charakterystykę, na przykład może rozwinąć dany moment obrotowy przy konkretnej wartości obrotów. Jeśli jest to silnik elektryczny, to powinien on pracować zazwyczaj na obrotach zbliżonych do maksymalnych. Aby zapewnić takie warunki pracy silnikowi, a jednocześnie móc regulować prędkość działania różnych elementów w maszynie, stosuje się przekładnie.

Najprostsze z nich polegają na zastosowaniu zespołu kół zębatych, które poruszając się względem siebie przenoszą napęd. Koła są różnej średnicy, wobec czego gdy jedno kręci się szybciej, drugie obraca się wolniej i na odwrót. Dzięki temu z szybkoobrotowego silnika możemy uzyskać niższe obroty na wejściu do maszyny, ale za to z wyższym momentem obrotowym.

Dzięki temu możliwe jest stosowanie różnych rodzajów silników do różnych maszyn, co znacznie obniża ich koszt i umożliwia nam lepsze rozłożenie mocy w urządzeniu. Czasami przekładni może być więcej, na przykład jedna zmniejsza obroty do napędu części sterowniczej, a druga zwiększa je na przykład by napędzić tarczę piły do metalu.

Więcej o przekładniach oraz ich rodzajach dowiesz się na: apexdyna.pl

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*