Ciekawostki na temat asfaltu

asfalt-drogowy

Obecnie sobie nikt nie jest w stanie wyobrazić tego, że nie ma się dostępu do drogi asfaltowej. Materiał sten stał się tak bardzo popularnym surowcem do budowy dróg, iż w zasadzie ciężko jest wskazać jakąś sensowną alternatywę, po za klasycznym betonem, który jest powszechnie stosowany przy produkcji dróg, zwłaszcza w postaci specjalnych płyt, które można z łatwością układać. Przyjrzymy się specyfice asfaltu i popatrzmy, jak jest produkowany.

Czym de facto jest asfalt?

Asfalt drogowy powszechnie uznawany jest za nawierzchnię, którą nakłada się na grunt tworząc powłokę jezdniową. Asfalt jednakowoż jest to przede wszystkim związek węglowodorowy, mogący pochodzić albo z formacji geologicznych naturalnych lub też być produktem rafinacji ropy naftowej, a dokładniej ujmując – najcięższą frakcją ropy naftowej powstałej w procesie destylacji. To, co nazywamy asfaltem jest de facto asfaltobetonem, czyli mieszaniną asfaltu oraz różnego rodzaju kruszyw – zarówno drobnych, jak i grubszych. Związek ten służy jako medium łączące związki kruszywa, za czym przemawia oczywiście jego koloidalna struktura.

W jaki sposób pozyskać asfalt?

Jeśli chcemy pozyskać asfalt drogowy na potrzeby przygotowania np. niewielkiego fragmentu jezdni na posesji lub placu konieczne jest zamówienie go w odpowiednich firmach. Coraz częściej dla potrzeb detalicznych dostawcy asfaltu drogowego zapewniają zarówno sam asfalt z rafinerii, jak i kruszywo, które to są na miejscu mieszane i następnie nakładane warstwowo przez specjalne maszyny. Pozwala to bardzo szybko i efektywnie zrealizować prace budowlane na danym placu przygotowywanym przez nas. Generalnie ujmując, to sama masa asfaltowa jest płynna lub półpłynna i zawiera duże ilości cyklicznych węglowodorów, rozgałęzionych węglowodorów i związków heterocyklicznych. Jest ona wysoce toksyczna dla środowiska, stąd też gospodarowanie nią w stanie wolnym wymaga stosownych zabezpieczeń i przestrzegania właściwych procedur. Trzeba mieć to na uwadze i starać się wybierać profesjonalnych dostawców.

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*