Atopowe zapalenie skóry – jak leczyć i zapobiegać

dawdawd

Atopowe zapalenie skóry dotyka coraz więcej osób, jej podłoże tkwi w genach osoby chorej i jest zaliczana do chorób cywilizacyjnych. Choroba nazywana w skrócie AZS jest niestety mało poznana i nie jesteśmy w stanie skutecznie zwalczać jej przyczyn, ale tylko minimalizować jej skutki. Atopowe zapalenie skóry można zaliczyć do alergii, reakcji na różne czynniki takie jak alergeny pokarmowe, pyłki czy sierść zwierząt.

Leczenie atopowego zapalenia skóry jest niezwykle skomplikowane i zazwyczaj powinno przebiegać wieloetapowo. Składa się z kilku podstawowych elementów, których powinniśmy ściśle przestrzegać aby leczenie atopowego zapalenia skóry odniosło pożądany efekt. Pierwszy to właściwe nawilżenie skóry poprzez ciepłe kąpiele z dodatkiem łagodnych środków zmiękczających skórę. Kolejny etap to właściwe natłuszczenie skóry, najlepiej przy użyciu maści i kremów bogatych w kwasy tłuszczowe. Stosowanie ich pozwala uniknąć suchości skóry.

Oprócz profilaktyki polegającej na zachowaniu odpowiedniej higieny, najważniejsze w leczeniu AZS są odpowiednie i skuteczne leki na atopowe zapalenie skóry. Najważniejsze to leki steroidowe, stosowane miejscowo bezpośrednio na skórę, eliminują one zaczerwienienia, wypryski i uciążliwy świąd skóry. W przypadku silnych zmian skórnych choremu podaje się też leki na atopowe zapalenie skóry w postaci tabletek. Należy tu zachować daleko posunięta ostrożność, gdyż mają one zazwyczaj bardzo silne skutki uboczne dla pacjenta.Leczenie atopowego zapalenia skóry to nie tylko kuracja farmakologiczna, ale też unikanie czynników alergennych, monitorowanie swojego stanu i reagowanie na wszelkie zmiany.

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*