Asfalt drogowy – Z czego budowane są drogi?

asfalt-na-droge

Budowa dróg utwardzonych opiera się w głównej mierze o asfalt drogowy, rzadziej do tego celu wykorzystuje się sam beton. Asfalt zalicza się do jednego z najstarszych materiałów budowlanych.

Nawierzchnie z betonu smołowego czy też z asfaltowego charakteryzują się dużo wyższą trwałością w porównaniu do samego betonu, są one wytrzymałe mechanicznie oraz odporne na kruszenie. Niestety powierzchnie asfaltowe, jak każda technologia, mają też swoje wady, przede wszystkim są one bardzo podatne na odkształcenia przy dużym natężeniu ruchu drogowego.

Czym właściwie jest asfalt?

Asfalt to substancja pochodzenia naturalnego lub efekt uboczny produkcji ropy naftowej. Może być o konsystencji stałej lub półstałej. Jest to również potoczne określenie asfaltobetonu, czyli mieszanki mineralno-asfaltowej, która używana jest do budowy dróg, gdzie asfalt wykorzystywany jest jako lepiszcze do połączenia kruszywa.

asfalt drogowy

Jak każda technologia tak i ta dotycząca budowy dróg jest ciągle udoskonalana. Zmieniające się wymagania dotyczące nawierzchni dróg, wymuszają na producentach asfaltu poszukiwanie sposobów na poprawę jakości ich produktu.
Od wielu lat można zaobserwować wzmożony ruch w komunikacji drogowej, nie tylko pod względem ilości pojazdów przemieszczających się po drogach, lecz także o coraz większych gabarytach. Niesie to ze sobą przede wszystkim ryzyko szybciej powstających odkształceń, czyli tak zwanych kolein.

Z myślą o poprawie trwałości nawierzchni asfaltowych opracowano asfalt modyfikowany polimerami. Do jego produkcji stosuje się dodatek, modyfikator, który poprawia właściwości asfaltu zarówno w wysokich jak i niskich temperaturach. Drogi, w których zastosowano asfalt z dodatkiem modyfikatora są dużo trwalsze.

Asfalt modyfikowany niesie ze sobą dodatkowo korzyści finansowe, zmniejsza się bowiem konieczność wymiany nawierzchni.

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*