Co jest, a co nie jest obiektem małej architektury? – jak rozpoznać?

mała architektura miejska

Obiekty małej architektury pojawiają się na ulicach każdego miasta, a wraz z rozwojem pewnych miejscowości zauważyć można co raz więcej takich elementów. Jednak nie tylko władze miasta, ale także każda osoba indywidualna może na przykład umieścić takie obiekty na własnej działce. Stąd też nierzadko pojawia się wiele wątpliwości czy dany element, przedmiot czy obiekt zaliczyć można do małej architektury czy też nie. Poniżej przedstawiono, więc ogólny zarys małej architektury.

Według ogólnej definicji do obiektów małej architektury zaliczyć można obiekty kultu religijnego takie jak na przykład kapliczki i krzyże, obiekty architektury ogrodowej takie jak posągi i fontanny, a także elementy rekreacyjne i porządkowe czyli piaskownice, huśtawki oraz śmietniki. Tak naprawdę nie jest to jednak pełna lista elementów, które można uznać za małą architekturę. Warto, więc zaznaczyć, że mała architektura oznacza po prostu różnego typu obiekty i elementy, które posiadają małe rozmiary oraz nie pełnią głównej funkcji w odniesieniu do danej nieruchomości czy miejsca.

Są to, więc wszelkiego rodzaju obiekty związane z architekturą ogrodową, rekreacją, utrzymaniem porządku oraz kultem religijnym, a ich cechą jest niewielki wymiar. Przykładowe murowane grille ogrodowe, posągi, figury czy też oczka wodne z powodzeniem można zatem zaliczyć do małej architektury. Jednak większe obiekty takie jak chociażby wiata lub altana ogrodowa, które mają duże rozmiary nie spełniają już takich warunków, dlatego nie można ich zaliczyć do małej architektury. Wszystkie huśtawki, piaskownice czy drabinki dla dzieci są niezbyt duże, dlatego na ich umiejscowienie we własnym ogrodzie nie trzeba żadnego pozwolenia, gdyż stanowią małą architekturę.

Pojawiająca się na ulicach miast mała architektura miejska to przede wszystkim śmietniki, ławki, pojemniki na psie odchody, donice z kwiatami, małe fontanny, osłony na drzewa i wiele innych. Stosowanie takich elementów ma na celu utworzenie w miastach pewnych stref i wydzielenie miejsc rekreacyjnych lub też utrzymanie porządku i estetyki.

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*