4 czynniki ryzyka wystąpienia choroby refluksowej

abdominal-pain-2821941_640

Choroba refluksowa dotyka bardzo dużo osób na całym świecie. Szacuje się, że ok 4-7% populacji doświadcza tej przykrej dolegliwości codzienne. Zobaczmy jakie są czynniki, które podnoszą ryzyko zachorowania na chorobę refluksową.

Wiek

Badania dowodzą, że choroba refluksowa częściej dotyka osoby starsze, niż osoby w sile wieku. Ryzyko to rośnie już po 40 roku życia. Jest to jednak czynnik ryzyka, na który nie mamy żadnego wpływu, bo jak wiadomo jeszcze nie wynaleziono leku na długowieczność.

abdominal-pain-2821941_640Otyłość

Osoby cierpiące na nadwagę, a już szczególnie osoby otyłe, są w grupie wysokiego ryzyka wystąpienia choroby refluksowej. Sposobem na zminimalizowanie tego ryzyka jest powrót do prawidłowej wagi. Wiąże się to oczywiście z pracą nad sobą, zmianą nawyków żywieniowych i stylu życia. Warto jednak zauważyć, że obniżenie wagi nie tylko obniża ryzyko wystąpienia choroby refluksowej, ale przy okazji pozytywnie wpływa na nasze zdrowie również w innych jego aspektach.

Palenie papierosów

Co prawda nie ma badań, które jednoznacznie wskazują, że palenie papierosów ma bezpośredni wpływ na chorobę refluksową, to jednak dowiedziono, że palenie tytoniu obniża sprawność dolnego zwieracza przełyku. Jego mniejsza sprawność to z kolei rosnące ryzyko wystąpienia objawów refluksu.

Mając to na uwadze warto podjąć trud rzucenia palenia, bo dzięki temu uda się nie tylko obniżyć ryzyko wystąpienia choroby refluksowej, ale również poprawi się ogólna kondycja naszego organizmu. Pamiętajmy, że palenie ma szereg negatywnych skutków, a obniżenie sprawności mięśni dolnego zwieracza przełyku, to tylko jeden z nich.

Niektóre leki

Jak wiadomo zażywanie różnych leków może powodować pewne działania niepożądane. Ich spektrum jest bardzo szerokie, ale patrząc z perspektywy ryzyka wystąpienia refluksu, to najbardziej niekorzystne będą te leki, które opóźniają opróżnianie żołądka lub powodują zwracanie kwasu żołądkowego do przełyku.

Jeśli na stałe przyjmujesz leki, to sprawdź, czy z ich powodu może nasilić się choroba refluksowa. Leczenie w takich sytuacjach może wymagać również na podawania leków na refluks i zgagę, by ryzyko wystąpienia objawów zminimalizować.

 

Zobacz również http://www.controloccontrol.pl/zgaga

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*